בית » ספרות » חדשות הספרות » מלחמת הכוכבים בספרות חלק II – התחדשות כפולה

מלחמת הכוכבים בספרות חלק II – התחדשות כפולה

מסדר הג'דיי החדש - מלחמת הכוכבים - הספרייה הפנטסטית

לקראת הבכורה של "רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים" צפריר גרוסמן בוחן את סיפורי מלחמת הכוכבים בספרות. חלק II

בשנת 1997, לאחר עשרות ספרים וספרי קומיקס, לקהל הקוראים הנאמן של "מלחמת הכוכבים" כבר נמאס מהעלילות שהתחילו לחזור על עצמן ופופולריות הספרים ירדה. על מנת להחזיר את אמון הקוראים, עורכי הספרים נאלצו לנקוט בתהליך כפול שתוצאותיו היו מרחיקות לכת. התהליך הראשון, הם החזירו באופן מידי את טימותי זאן, כדי שיחזיר בעצמו את קהל הקוראים והם רמזו אפילו על חזרתו של נבל העל ת'ראון. המכירות אכן היו מוצלחות אך בספר זה נחתם הסכם השלום בין האימפריה לבין הרפובליקה החדשה והיה מובן כי יש צורך בכיוון עלילה שונה. וכך אנחנו מגיעים אל החלק השני בתכנית של עורכי הספרים.

הכוח (הספרותי) מתעורר

מסדר הג'דיי החדש - מלחמת הכוכבים - הספרייה הפנטסטיתבשנת 1999, הסופר המפורסם ר. א. סלבטורה, המוכר יותר כמחבר הספרים על האלף האפל דריזט דו'אורדן, נשכר על מנת לכתוב ספר שיתחיל סדרה חדשה בשם New Jedi Order. הפרטים על הספר נשמרו בסודי סודות וכאשר הוא יצא לאור באוקטובר של אותה השנה, התגובות היו כל-כך קיצוניות, מכיוון שהוא ריסק את כל מה שהיכרנו על מלחמת הכוכבים עד אותו הרגע. בקצרה, מעבר לקצה הגלקסיה המוכרת לנו, גזע אכזרי בשם יוזאן וונג פולש אל הגלקסיה של גיבורי מלחמת הכוכבים והוא משתמש בכל האמצעים שלרשותו, כולל חלליות המופעלות על כוח ביוטכנולוגיה ונראה שלא ניתן לעצור אותו. יתרה מכך, באותו הספר, הקוראים נפרדים מאחת הדמויות הראשיות, צ'ובקה, אשר מקריב את חייו על מנת להציל את אחד מבניו של האן סולו ונהרג כאשר לא פחות מאשר ירח מתרסק על הפלנטה שעליה היו נמצא.

הספר הזה מחלק באבחת חרב אור אחת את הקוראים, אלו שאוהבים את הכיוון החדש והאפל שאליו פוסע עולם מלחמת הכוכבים, ואלו שאומרים כי הרוח של מלחמת הכוכבים נהרסה והספרים האלו כבר לא משקפים את אותו העולם. אבל המלחמה לא מסתיימת כאן. סדרת New Jedi Order נמשכה עוד 18 ספרים נוספים, בהם מתחוללת מלחמה עקובה מדם בין מסדר הג'דיי לבין היוזאן וונג. לאחר תום המלחמה, המשיכו יוצרי "מלחמת הכוכבים" לזרוק איומים חדשים ונוספים על משפחות סקייווקר וסולו לדורותיהן. ובמשך קרוב לעשור, סדרות רבות נכתבו על עולם "מלחמת הכוכבים", חלקן מספרות על ההיסטוריה ועל הרפובליקה העתיקה וחלקן ממשיכות עד ל-40 שנים לאחר תום הטרילוגיה המקורית. בעקבות יציאת הסרטים החדשים של ג'ורג' לוקאס, נפתחה גם התקופה של מלחמת המשובטים לספרים ולספרי הקומיקס ונראה שחלה התאוששות.

כל זה הסתיים ב-25 לאפריל, 2014.

אולמי העכבר יוצאים לחלל

מסדר הג'דיי החדש - מלחמת הכוכבים - הספרייה הפנטסטיתנקדים מעט לפני כן, אל 2012. באותה השנה, חברת דיסני רכשה את לוקאספילם מג'ורג' לוקאס ולמעשה קיבלה לידיה את הזכויות לסרטים, לספרים ולשאר המרצ'נדייז של מלחמת הכוכבים. התקווה החדשה לסרט התעוררה. ואכן, זמן לא רב לאחר מכן, פורסם כי טרילוגיה חדשה תגיע אל המסכים. השמחה הייתה מוקדמת מדי. באותו תאריך גורלי בשנת 2014, חברת דיסני יצאה בהודעה מפתיעה ביותר, שקבעה כי כל היקום המורחב של "מלחמת הכוכבים", יותר מ-30 שנות יצירה, 130 ספרים ומאות חוברות קומיקס, מעתה ואילך בטל ומבוטל. למרות כל זאת, הם לא ביטלו את ליין הספרים. ספרים חדשים יצאו לאור, אשר מתארים את הכרונולוגיה החדשה כפי שתובא בסרטים. במכה אחת, כל הספרים הללו הוכנסו לקטגוריה של "אגדות מלחמת הכוכבים", והם נחשבים לעלילות שהתרחשו ביקום מקביל מאוד מאוד.

בעידן החדש של ספרי "מלחמת הכוכבים", נראה כי אותו החשש של השנים הקודמות שב לתחייה. הספרים החדשים מתארים רק עלילות שיכולות לקדם את הסרטים ואת סדרת הטלוויזיה "המורדים", ולמעשה, הם לא פותחים את היקום להרפתקאות חדשות. מגמה זו צמצמה באופן משמעותי את היקום העשיר ממנו נהנו החובבים לפני כן. במקום 4 – 5 ספרים שיוצאים בשנה, כעת פחת מספרם ל-3 – 4, בלבד, בעוד שאר המאמצים מושקעים בשיווק פרנצ'ייז "מלחמת הכוכבים" לקהל הצעיר והצעיר מאוד.

האם בכך תם העידן של "מלחמת הכוכבים" בתחום הספרות? האם לאחר שהסרטים יסתיימו נתחיל לראות קצת אומץ מצד עורכי הספרים או שאין הפתעות אצל דיסני? לשם כך, עלינו לשבת ולחכות ולראות.

 

השאירו תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם לעולםשדות נדרשים מסומנים *

*