בית » פנטזיה ומד"ב בטלוויזיה » שובו של "מספר הסיפורים"

שובו של "מספר הסיפורים"

סיפורי עמים - מספר הסיפורים - הספרייה הפנטסטית

סדרת הקאלט משנות ה-80, "סיפורי עמים", תשוב לסיבוב חוזר בערוץ 23.

פעם, לפני שנים רבות, הרבה לפני שהיה אוליבנדר, מוכר שרביטי הקסמים המפורסם מסדרת סרטי "הארי פוטר", נודע השחקן המנוח, ג'ון הרט, בתור דמות פנטסטית ואהובה לא פחות. באותם ימים (1987, אבל מי סופר), הוא אמנם היה צריך לעטות איפור כבד כדי להעניק לו מראה זקן, אבל היה זה אותו הרט, וכשגילם את דמותו של מספר הסיפורים בסדרה "סיפורי עמים", הוא פתח למיליוני ילדים ברחבי העולם את הצוהר אל עולמם המופלא של המעשיות.

כך, פחות או יותר, כל מי שנולד בשנות ה-70 וה-80 של המאה הקודמת (ותכלס, סביר להניח שגם כל מי שנולד אחר כך) זוכר בחיבה את סדרת המופת של ג'ים הנסון. אמנם בארץ היא נקראה "סיפורי עמים", אבל רבים מאתנו קראו וקוראים לה עדיין, בתרגום הישיר משמה באנגלית – "מספר הסיפורים" (The Storyteller). אחד הדברים היפים לגבי הסדרה, שכמו קלסיקות מועטות, היא שייכת למועדון האקסקלוסיבי של סדרות טלוויזיה שהזדקנו בכבוד.

אז למה לי CGI עכשיו?

בשנות ה-80, המחשבים הכי מתוחכמים בעולם לא יכולים היו להציג משהו שאפילו מתקרב ליכולות של הטלפון הסלולארי הפרימיטיבי ביותר שקיים כיום. לכן, הכול נעשה ביד, עם המון כישרון, אמנות ואהבה, בידי חברת ההפקה של ג'ים הנסון (האיש האגדי שהביא לעולם את "החבובות", "המבוך" – סרט הפנטזיה בכיכובו של דיוויד בואי ז"ל ועוד יצירות נפלאות רבות). בכל פרק, ישב מספר הסיפורים מול האח וסיפר לכלבו הפחדן (בובה נשלטת אדם) את סיפוריו המופלאים, ובפתיח הבלתי נשכח שולבה אנימציה אפלולית ונפלאה. כל זה מראה, למי שהיה זקוק להוכחה עד כה, שלא צריך יותר מדי טכנולוגיה ואפקטים ממוחשבים בשביל ליצור פנטזיה טובה ולתת דרור לדמיון.

לאור ההצלחה המרשימה של הסדרה, והאופן בו נחרטה בזכרונותיהם של מספר כה רב של אנשים, מפתיע כל פעם מחדש שהסדרה כולה נמשכה בסך הכול עונה אחת ומנתה 9 פרקים. לתקופה קצרה, עלתה סדרת ספינאוף, בה החליף את ג'ון הרט שחקן בריטי אחר בשם מייקל גמבון וסיפר סיפורים המבוססים על המיתולוגיה היוונית. למרבה הצער, הסדרה הזו שרדה עוד פחות וירדה מהמסכים לאחר 4 פרקים בלבד. מאז, באורך פלא, אף אחד לא העז להתעסק עם חומר המקור ולהפיק סדרות המשך, ריבוטים, פריקוולים או כל דבר אחר אליו הורגלנו בעשור וחצי האחרונים. במשך השנים, ייחלתי, לפעמים, שיפיקו עוד פרקים של הסדרה הנפלאה, שישיבו לנו את מספר הסיפורים, אך כעת, לאחר שג'ון הרט הלך לעולמו בינואר, השנה (2017), אולי באמת עדיף שיעזבו את הסדרה לנפשה, ורק יתנו לנו מדי פעם הזדמנות להתרגש שוב כמו ילדים, ולחכות בקוצר רוח לסיפור הבא.

הסדרה תשודר בערוץ 23 החל מה-13.12, בימים א'-ד', ב-19:30

4 תגובות

 1. netanelb1984@gmail.com'

  ואוו, איזו נוסטלגיה, אחת הסדרות הנפלאות שהיו אי פעם.
  תודה על הכתבה.

 2. philoshit@gmail.com'

  רק תשעה פרקים? הייתי בטוח שהרבה יותר! לך תסמוך על זיכרונות ילדות מתובלי נוסטלגיה 😃
  בכל אופן אני בטוח הולך לצפות, ביי הוק אנד ביי קרוק. החינוכית בטוח תעלה את זה גם ליוטיוב.

  • ספרן הלילה

   כן, רק 9 פרקים. לא יאומן, נכון? האמת היא שזה כנראה לא אשמתך. אתה זוכר איך השידורים של סדרות היו ספורדיים כשהיינו ילדים? ברור שזה נראה כאילו הסדרה הייתה הרבה יותר ארוכה. לא ידעת מתי ישודר עוד פרק, וגם כשכבר שודר פרק שכבר ראית, אז היית נשאר לצפות בו.

השאירו תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם לעולםשדות נדרשים מסומנים *

*